Meny
Norske aktører innen satellittnavigasjon finnes både innenfor bygging og drift av satellitter, og innenfor utstyrs- og tjenesteleverandører. I tillegg kommer premissgivere og myndigheter som bl.a. Luftfartstilsynet, Kystverket, Kartverket, Sjøfartsdirektoratet, Nasjonal kommunikasjonsmyndighet, Nasjonal sikkerhetsmyndighet og flere departementer.
Retningslinjer og standarder for bruk av de globale satellittnavigasjonssystemene besluttes i internasjonale fora. For luftfart og maritim sektor er henholdsvis ICAO (International Civil Aviation Organization) og IMO (International Maritime Organization) blant de viktigste premissgiverne.
Kongsberg-gruppen er Norges største aktør innen romvirksomhet med en rekke aktiviteter innenfor satellittnavigasjon:
GNSS-tjenesteleverandører og -støttesystemer omfatter etablering av tilleggsinfrastruktur for å kunne levere tjenester som forbedrer posisjonsnøyaktigheten til brukere av de globale satellittnavigasjonssystemene (GPS, GLONASS, Galileo og BeiDou) og for å øke påliteligheten i posisjonsbestemmelsen gjennom integritetsinformasjon.
På brukersiden skiller vi mellom fritids- og profesjonelle brukere av tjenester for posisjonsbestemmelse, navigasjon og tidsbestemmelse (PNT).
Innenfor anvendelse og utnyttelse av satellittbaserte navigasjonstjenester finner vi i dag fremstående norske aktører innenfor maritime anvendelser, veiprising, søk og redning, elektronisk sporing, flåtestyring, kartleggingsteknologi og landingssystemer for luftfarten.
Norske nedstrømsprodukter mot massemarkedet er i hovedsak relatert til stedsbaserte tjenester på smarttelefoner.
Juice har norsk teknologi ombord og sendes nå til oppskyting.
EU skal utvikle en teknologidemonstrasjon for humanitært arbeid sammen med hj...
Hva er følgemidler og hvem kan søke Norsk Romsenter om disse?
Instrumentet fra Universitetet i Oslo og Eidel kan gi bedre varsel for romvær.