Til hovedinnhold

Har du gått deg vill?

Ikke tale om, du har jo Google Maps. Google Maps bruker satellitter. Den funker ikke uten.

Satellittnavigasjonssystemet Galileo kan brukes av alle smarttelefoner som selges i Europa i 2024.

Foto: ESA

Karttjenester som Google Maps bruker data over posisjon, navigasjon og tid (PNT) fra satellittnavigasjonssystemer som europeiske Galileo og amerikanske GPS. Alle smarttelefoner som selges i Europa i dag kan bruke både Galileo og GPS, med Galileo som det mest nøyaktige systemet. 

Alle former for transport, både på land, til havs og i luften, bruker satellittnavigasjonssystemene til å orientere seg og finne frem. Dette gjelder spesielt kjøretøy og fly, men også skip i havn eller nær land, og til og med tog og trikk for styring av jernbanesystemenes trafikk.

PNT-signalene brukes også til mange andre formål enn transport, som konstruksjon av bygninger, veier, jernbanelinjer, broer og mer. Ikke minst trenger samfunnsviktig infrastruktur som internett og store datasystemer, bank- og betalingstjenester, og vann- og strømnett PNT-data for nøyaktig kontroll.

En mengde kommersielle varer, tjenester og applikasjoner bruker PNT-data for å finne frem over alt, spore mennesker, dyr og gjenstander, holde oversikt over hvor mange skritt du har gått og hvor mye kalorier det har forbrent, styre roboter og andre autonome systemer til å være der de skal, eller få hjelp ved ulykke eller skade.

Dessuten sørger satellitter for mer nøyaktige varsel om vær, isforhold, snødekke og skredfare for deg som skal ferdes ute.