![]() |
| Astronaut Greg Chamitoff slapper av mellom arbeidsøktene med et parti sjakk mot jorda. |
NASA og den amerikanske sjakkorganisasjonen USCF samarbeider om å arrangere det første offentlige sjakkpartiet mellom astronauten Greg Chamitoff og jorda. Chamitoff befinner seg på den internasjonale romstasjonen rundt 380 kilometer over hodene våre.
Amerikaneren er en ivrig sjakkspiller og tok med seg et sjakkbrett med borrelås på brikkene når han dro fra jorda. Uten borrelås ville brikkene sveve fritt.
Ennå ikke tapt
Astronauten har hele tiden holdt et parti i gang med folk i NASAs kontrollsentre på landjorda og han har så langt ikke tapt. Nå spørs det om han makter å vinne over en større flokk sjakkinteresserte verden over.
USCF har plukket ut en gruppe med nøkkelspillere, fra barnehagebarn til de beste tredjeklassingene i USA. Disse velger ut fire mulige trekk. Alle kan så stemme frem sitt favorittforslag.
USCF følger kampen og tilrettelegger for avstemming på denne nettsiden.
![]() |
| Kampen startet 29. september og i skrivende stund ser brettet slik ut. Chamitoff spiller hvit. |
- De siste ti årene har den internasjonale romstasjonen vært en viktig plattform for å lære om rommet. Det er spennende for oss å ha muligheten til å engasjere både unge elever og offentligheten i et slikt unikt sjakkparti, sier direktøren for den nåværende romstasjonsferden ved NASAs Johnson Space Center i Houston.
Planen er at det skal foretas et trekk per dag i fra mandag til fredag. Men det kan gå tregere hvis Chamitoff har mye arbeid å gjøre på stasjonen. Jorda vil svare på Chamitoffs trekk etter den offentlig avstemmingen.
Chamitoff ankom romstasjonen i juni i år og skal være der frem til november. Han deler den høytflyvende leiligheten med russerne Sergei Volkov og Oleg Kononenko.


