![]() |
| Eksempel fra MIRAVI-tjenesten. Ved å klikke på et bilde til venstre, kan du se hvor på jorda bildet er tatt. Du kan også få se bildene i store versjoner. Kilde: ESA |
Jorda er en planet med utrolig variasjon: fra hav til land, fra ørken til regnskog. Satellitter som Envisat og ERS går i bane rundt jorda fra pol til pol og tar hele tida bilder av store områder.
Bildene sendes ned som data til bakkestasjoner, som for eksempel SvalSat på Svalbard, og tolkes deretter med hjelp av datamaskiner.
Den europeiske romorganisasjonen, ESA, har en flott side der du kan se bilder fra Envisat etterhvert som de er ferdig prosessert. Her kan du følge satellittens gang rundt planeten, og se hvor bildene er tatt på et verdenskart.
Tjenesten heter MIRAVI, som står for Envisat MERIS Image Rapid Visualisation.
![]() |
| Utsnitt fra et bilde fra MIRAVI. Her ses Gibraltarstredet. Kilde: ESA |
Mengden med bilder er enorm, men dersom du ønsker et bilde fra en spesifikk dato, kan du bruke søkefeltene. Det er litt vanskelig å finne ut nøyaktig når Envisat har vært over Norge, så regn med å lete litt.
Det finnes mange fine bilder av Norge der. Bilder i optisk lys er bare en måte Envisat brukes på. Satellitten har også instrumenter for å måle for eksempel havtemperatur og forurensning i atmosfæren. Data fra Envisat brukes av forskere over hele verden. I Norge brukes blant annet satellittbilder til værvarsling.
Vil du lære mer? Meteorologisk institutt har laget en fin veiledning til hvordan du kan tolke satellittbilder.
Kontaktperson
Terje Wahl, Forskningsdirektør i Norsk RomsenterTelefon 22 51 18 15 / 90 12 48 50


