![]() |
| Kanskje kan den nye radarteknikken hjelpe til med å måle egenskapene til is både i Antarktis og i Arktis. Dette er Austfonna på Svalbard. Foto: M. Ekker |
Forskerne har lenge ønsket å gjøre radarundersøkelser av isen under overflaten i Antarktis.
Dette for å kunne beregne tykkelsen av isen i polområdene.
Ved hjelp av slik informasjon kan forskerne få vite hvordan den tredimensjonale strukturen på iskappen er, samt formen på fjellet under.
Slike målinger vil kanskje også kunne si noe om hva som kommer til å skje med polisen. For eksempel kan de avsløre hvor isen vil bevege seg, og hvor den vil være relativt stabil.
Mars-radar
![]() |
| ESAs romsonde Mars Express har gått i bane rundt den røde planeten siden 2003. Mars Express' radarinstrument, MARSIS, har en 40 meter lang antenne. MARSIS ser blant annet etter is og vann under Mars' overflate. llustrasjon: ESA |
Men det er vanskelig å kartlegge under bakken ved hjelp av radar.
Radarsignaler som reflekteres fra strukturer under overflaten blandes med radarsignaler kastet tilbake av objekter på overflaten. Dette gir støy og unøyaktigheter.
Et av de få radarene som faktisk klarer å se strukturer under overflaten, er den spesielle radaren Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS).
Dette instrumentet befinner seg ombord på ESAs romsonde Mars Express som går i bane rundt Mars. Her leter MARSIS etter reservoarer av is eller flytende vann.
ACRAS
|
|
| ACRAS - Advanced Concept for Radar Sounder - benytter radarteknikker utviklet for Mars til å måle is på jorda. Kanskje vil teknikken brukes på andre verdener med is, som for eksempel Jupiters måne Europa. (Europa er lengst til høyre. Klodene er ikke vist i riktig relativ størrelse.) Illustrasjon: ACRAS |
MARSIS jobber på bølgelengder som ikke kan brukes på jorda. Nå undersøker forskningsprosjektet ACRAS (Advanced Concept for Radar Sounder) om det er mulig å konstruere radarer som kan se under overflaten ved hjelp av bølgelengder som virker på jorda.
I tillegg har ACRAS funnet ut at Doppler-effekten fra et radarsignal kan brukes til å skille mellom radarsignaler som har blitt reflektert fra strukturer under bakken og støy.
Doppler-effekten er en endring i frekvens som skjer fordi radaren beveger seg bort fra stedet som undersøkes. Det er den samme effekten som gjør at lyden til sirenen på en bil endrer seg idet bilen passerer deg.
ACRAS har også funnet at å sende ut tre ulike radarstråler med forskjellige egenskaper kan gjøre det lettere å bestemme hvilke reflekterte signaler som ikke er støy.
Interplanetarisk
|
|
| Titan er Saturns største måne. Overflaten på titan mistenkes å bestå av 100 kilometer med frossen metanis. Forskerne tror at under dette kan det være et hav av flytende ammoniakk, kanskje til og med vann. Illustrasjon: NASA/JPL |
Kanskje kan ACRAS gjøre det lettere for forskerne å studere isen i polområdene på jorda. Men det stopper ikke der.
Den nye radarteknikken kan også måle egenskapene og formen til isen på Europa, Jupiters største måne. Europa mistenkes nemlig for å gjemme et hav under kappen av is.
Titan, Saturns største måne, kan også ha et hav. Det ligger helt skjult under den tykke overflaten som består av metanis.
ACRAS-studien avsluttes i oktober 2008.
Du kan lese mer om isen på Mars, Mars Express og MARSIS her: Enorme vannmengder på Mars' sydpol

