Norsk Romsenter
Norsk Romsenter
Kontakt
Norsk Romsenter
English version
Norsk Romsenter
Søk 
 Romsenter Søk
Industrihjelp
Industrihjelp
Støtte til utvikling
Støtte til utvikling
Norge i rommet
Norge i rommet
Undervisning
Undervisning
Leksehjelp
Leksehjelp
Om Romsenteret
Om Romsenteret

På jakt etter asteroide

Asteroiden Apophis kommer i 2029 til å passere svært nær jorden. En konkurranse for prosjekter som skal spore asteroiden er nettopp avsluttet.

Asteroiden Apophis med jorden i bakgrunnen. Illustrasjon: D. Durda / FIAAA
Asteroiden Apophis bruker 324 dager på å gå rundt solen. I løpet av den tiden, krysser Apophis jordens bane to ganger.

I 2029 kommer asteroiden til å passere jorden på en avstand av cirka 36 000 kilometer. Det er nærmere enn månen og enkelte geostasjonære satellitters bane.

Den korte avstanden til jorden kan endre Apophis' bane, noe som gir en liten (én til 45 000) mulighet for at den treffer jorden i 2036.

For å avgjøre om asteroiden endrer bane og hva som kan gjøres for at den ikke skal kollidere med jorden, må Aphophis undersøkes nøye.

Konkurranse om romsonde

Den amerikanske romorganisasjonen The Planetary Society, utlyste i mai 2007 en konkurranse om undersøkelse av Apophis. Konkurransen holdes i samarbeid med blant andre den europeiske romorganisasjonen ESA, og amerikanske NASA.

Konkurransen går ut på å utforme en romsonde som kan følge Apophis og merke den, slik at det blir mulig å avgjøre om asteroiden kommer til å treffe jorden på et senere tidspunkt.

Fristen for innlevering var 31. august 2007, og det har kommet inn mer enn hundre ulike forslag fra tjuefem land. Rundt halvparten av forslagene er fra privatpersoner, resten kommer fra romfartsindustrien, universiteter og astronomiforeninger.

Førstepremien for konkurransen er 50 000 dollar (cirka 300 000 norske kroner), og de involverte romorganisasjonene vil vurdere vinnerforslaget som et prosjekt for fremtiden.
Apex (ApophisExplorer) er det europeiske firmaet Astriums forslag til utforskningen av Apophis. Klikk på bildet for å komme til en større versjon. Illustrasjon: Astrium

Aktuelt tema

"Både ESA og NASA har egne studier av asteroider som Apophis gående," sier Terje Wahl, forskningsdirektør ved Norsk Romsenter.

"På ESAs ministerkonferanse høsten 2008," fortsetter Wahl, "vil temaet om potensielle kollisjonsobjekter bli tatt opp. Som samarbeidspartner med ESA, vil Norsk Romsenter se nærmere på emnet frem mot ministerkonferansen."

På nettsiden for NASAs Near Earth Object Program finnes mer informasjon om de farlige asteroidenes baner og størrelse.

Kontakt:

Terje Wahl, Forskningsdirektør, Norsk Romsenter
22 51 18 15 / 90 12 48 50


Norsk Romsenter, Postboks 113 Skøyen, 0212 Oslo. Telefon: 22511800 Faks: 22511801
Besøksadresse: Norsk Romsenter, Drammensveien 165, 0277 Oslo

Nettredaktør: Christer Aasen
Ansvarlig redaktør: Marianne Moen
E-post: spacecentre@spacecentre.no
Copyright © 2006 Norsk Romsenter. Alle rettigheter forbeholdes.