Norsk Romsenter
Norsk Romsenter
Kontakt
Norsk Romsenter
English version
Norsk Romsenter
Søk 
 Romsenter Søk
Industrihjelp
Industrihjelp
Støtte til utvikling
Støtte til utvikling
Norge i rommet
Norge i rommet
Undervisning
Undervisning
Leksehjelp
Leksehjelp
Om Romsenteret
Om Romsenteret

Is-rekord i Polhavet

Den pågående globale oppvarmingen av havet og atmosfæren synes i år å gi et særlig kraftig utslag i smeltingen av is i Polhavet.

Isen på nordpolen når rekordlavt nivå. Polisen er illustrert med det lilla feltet. Kilde: NOAA/University of Illinois at Urbana-Champaign.
Gjennom de siste par tiårene har isdekket på sommertid rundt Nordpolen blitt stadig mindre, men i år slås alle rekorder. Allerede 9. august ble rekorden fra tidligere år slått, og nedsmeltingen forventes å vare frem til månedsskiftet august/september.

Det er først og fremst satellitter som gir daglig informasjon om utbredelsen av isen i Polhavet. Instrumenter som måler jordas egen utstråling av mikrobølger kan "se" gjennom skydekket og daglig vise hvor det er is og hvor det er åpent vann.

Også radarsatellitter kan se igjennom skydekket, men de klarer ikke å dekke så brede spor som de passive mikrobølgeinstrumentene. Satellitter som obsereverer med vanlig lys er avhengig av klarvær for å se om det er is eller åpent vann under dem.

Du kan følge med på utviklingen av isdekket i polhavet på denne siden, hvor det er både grafer (for de tekniske) og bilder (for resten av oss):

http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/

For den norske delen av Arktis ligger det mye informasjon om isdekket og sjøtemperatur på iskart-sidene til met.no.

Kontaktperson

Terje Wahl, Forskningsdirektør, Norsk Romsenter
Telefon 22 51 18 15 / 90 12 48 50

 

Norsk Romsenter, Postboks 113 Skøyen, 0212 Oslo. Telefon: 22511800 Faks: 22511801
Besøksadresse: Norsk Romsenter, Drammensveien 165, 0277 Oslo

Nettredaktør: Christer Aasen
Ansvarlig redaktør: Marianne Moen
E-post: spacecentre@spacecentre.no
Copyright © 2006 Norsk Romsenter. Alle rettigheter forbeholdes.