| Galileo er Europas nye satellittnavigasjonssystem. Ill: ESA |
Når systemet er ferdig utbygd vil det gi mer nøyaktig posisjon og ha økt tilgjengelighet på den nordlige del av jordkloden.
Galileo har en kostnadsramme på 3,2 millliarder euro og er er en av de store industrisatsningene i Europa.
MARUSE
Demonstrasjonen ombord på R/V Gunnerus er en del av EUs 6. rammeprogram for forskning og utvikling. Forskningsprosjektet har fått navnet MARUSE og er et samarbeid mellom 15 europeiske bedrifter og organisasjoner. Prosjektet ledes av den norske bedriften Kongsberg Seatex AS.
![]() |
| Gunnerus er NTNUs forskningsfartøy |
Det stilles store krav til nøyaktighet, tilgjengelighet og integritet for navigasjonssystemer som skal brukes i offshoreoperasjoner og ellers i maritime anvendelser.
Som en av verdens ledende sjøfartsnasjoner har Norge en sterk posisjon internasjonalt, og gjennom arbeidet med Galileo styrkes posisjonen ytterligere.
Flere norske bedrifter er med sin nøkkelkompetanse med å utvikle Galileo systemet, som skal være i full operativ drift i 2012.
Demonstrasjonen i Trondheim foregår kl 1000 ombord i R/V Gunnerus som er eid av NTNU. Båten ligger ved Brattøra kai 17, utenfor SINTEF Sealab.
Kontakt:
Henning Langlete, Kongsberg Seatex, 93218600Ingvild Steen, Kongsberg Seatex, 73545609


