![]() |
| Romstasjonen sett fra romfergen Discovery juli 2005. Foto: NASA |
Onsdag 2. november er det fem år siden Bill Sherpard, Sergei Krikalev og Juri Gidzenko entret romstasjonen som de første faste innbyggerne på ISS.
Usikker framtid
Romstasjonen er en fellessatsing der Europa, USA, Russland, Japan og Canada deltar. ISS har kostet deltagerlandene omkring 100 milliarder dollar siden ideen om et felles romprosjekt ble unnfanget på 80-tallet.
I dag er fremtiden for romstasjonen mer usikker enn noensinne. Romfergen er det eneste romfartøyet som kan transportere de største modulene ut til banen 340 km over jorda. Columbia-ulykken førte til at antallet romfergeflyvninger er redusert fra 28 til 18. At romfergen blir satt på bakken for godt i 2010 gjør ikke saken bedre.
Prioriteringer
Men det er vilje til å finne alternative løsninger blant de 16 medlemslandene. Det gjelder både transportmetoder og valg av hvilke elementene som til slutt blir en del av den ferdige stasjonen.
For å sikre utnyttelsen av ISS som forskningsstasjon er det viktig å få opp den europeiske laboratoriemodulen Columbus.
En helautomatisk transportmodul, ATV, vil gjøre transport av utstyr, mat vann og søppel mellom romstasjonen og bakken mer effektiv. Oppskytingen av den første ATVen skal etter planen skje fra Kourou i Fransk Guyana i 2007.
![]() |
| ATV, Automated Transfer Vehicle, på vei til romstasjonen. ATV skal bruks til å frakte forsyninger til romstasjonen. Illustrasjon: ESA |
Norge snart ombord
Forsinkelsene i monteringen av de store delene fører til at flere prosjekter som norske forskere er med på, blir fremskyndet.
SINTEF i Oslo jobber med en teknologi som kan påvise sporgasser i luften ombord på romstasjonen. Både amerikanske NASA og ESA, den europeiske romorganisasjonen, ivrer etter å få dette på plass så raskt som mulig.
Den europeiske modulen som skal utføre planteeksperimenter, står på venteliste for oppskyting. Kontrollsenteret for laboratoriet skal ligge ved NTNU i Trondheim. Dette er en internasjonal anerkjennelse av miljøet ved Plantebiosenteret.
Markering
Selv om finansieringen byr på problemer og fremtiden for romstasjonen er usikker, ligger det an til at NASA kommer til å markere fem års bosetting i rommet onsdag 2. november. For dem som vil sende en hilsen til McArthur og Tokarev ombord på romstasjonen i anledning dagen, er det bare å gå inn på NASAs sider. Postkortene ligger klare.
Astrofestivalen
Du får vite det aller siste om romstasjonen og annen romaktivitet hvis du besøker Norsk Romsenters stand på årets Astrofestival på Universitetet i Oslo den 13. november.


