![]() |
| Vårskrinneblom som skal studeres på romstasjonen. Foto: N-USOC/Bjørn Pedersen |
Disse kamrene brukes til å studere hvordan planter vokser i såkalt "mikrogravitasjon", eller fravær av tyngdekraft. Dette er det ikke mulig å gjøre på jorda.
Resultatene av disse studiene kan få betydning for utvikling av nye medisiner, og for forståelsen av hvordan planter utvikler seg. De kan også hjelpe romorganisasjonene med å finne måter å produsere mat underveis på lange ferder, for eksempel til Mars.
Endelig en lærer i rommet
Ombord på Endeavour er læreren Barbara Morgan. Morgan var reserve for Christa McAuliffe, som omkom da romfergen Challenger eksploderte under oppskytning i 1986, i det som ble en av romhistoriens verste ulykker.Nå, 21 år senere, har altså "reserven" Morgan blitt den første læreren i rommet.
Oppgaver for mannskapet
STS-118, som er ferdnummeret til Endeavour på denne turen, skal fortsette arbeidet med å bygge ut den internasjonale romstasjonen. Ferden kan vare i opptil 14 dager, dersom en test av det elektriske anlegget som ble montert på de foregående ferdene gir positivt resultat.Barbara Morgan kommer også til å gjennomføre ulike utdanningsrettede oppgaver under ferden.

