Norsk Romsenter
Norsk Romsenter
Kontakt
Norsk Romsenter
English version
Norsk Romsenter
Søk 
 Romsenter Søk
Industrihjelp
Industrihjelp
Støtte til utvikling
Støtte til utvikling
Norge i rommet
Norge i rommet
Undervisning
Undervisning
Leksehjelp
Leksehjelp
Om Romsenteret
Om Romsenteret

Astronomi på Rådhusplassen

Den mest intense måneden i Astronomiåret 2009 sparkes i gang med en stor fotoutstilling på Rådhusplassen i Oslo onsdag 1. april.

I tre måneder vil du kunne se fotoutstillingen på Rådhusplassen i Oslo. Fotomontasje: Astronomiåret 2009.

Klokken 20.00 åpnes utstillingen Oppdag universet! på Rådhusplassen i Oslo. I hele april, mai og juni kan publikum beskue noen av de beste astronomiske bildene som er tatt.

42 bilder av sola, månen, planeter, galakser og stjernehoper stilles ut i stort format.

Astronomer på plass

Under åpningsarrangementet presenteres utstillingen av et panel kjente astronomer og Galileo Galilei-biografen Atle Næss.

I tilegg kan du finne astronomer på utstillingsområdet som du kan stille spørsmål til eller få omvisninger av.

Ørnetåken kan du se i en monter på Rådhusplassen. Foto: Hubblesite.

Blir det klarvær vil muligheten være til stede for å titte på stjernehimmelen gjennom en rekke amatørteleskoper.

Bildene som stilles ut er tatt fra et bredt utvalg av kameraer, fra de mest avanserte rom- og bakketeleskopene til amatørfotografier tatt med speilreflekskameraer.

Hjørnesteinen i presentasjonen er hentet fra den amerikanske utstillingen From the Earth to the Universe, men er også fylt opp med bilder som den norske organisasjonen for Astronomiåret har lagt til selv.

Har god tro

- Vi tror dette blir veldig bra, sier Andreas O. Jaunsen som leder den norske organisasjonen. Han har jobbet intenst den siste tiden med å få alt til å falle på plass.

- Bildene er i trykken nå og jeg drar snart til København for å hente dem, sier han.

Jaunsen forteller at april blir den mest intense måneden for Astronomiåret 2009. Allerede dagen etter åpningen av fotoutstillingen starter observasjonsmaratonet 100 timer med astronomi.

- I fem dager kan folk følge med live web-sendinger fra 80 profesjonelle observatorier over hele verden, sier han.

Et av målene er å la så mange som mulig få sjansen til å se gjennom et teleskop.

Les mer om utstillingen på Astronomiårets egne nettsider.


Norsk Romsenter, Postboks 113 Skøyen, 0212 Oslo. Telefon: 22511800 Faks: 22511801
Besøksadresse: Norsk Romsenter, Drammensveien 165, 0277 Oslo

Nettredaktør: Christer Aasen
Ansvarlig redaktør: Marianne Moen
E-post: spacecentre@spacecentre.no
Copyright © 2006 Norsk Romsenter. Alle rettigheter forbeholdes.