Norsk Romsenter
Norsk Romsenter
Kontakt
Norsk Romsenter
English version
Norsk Romsenter
Søk 
 Romsenter Søk
Industrihjelp
Industrihjelp
Støtte til utvikling
Støtte til utvikling
Norge i rommet
Norge i rommet
Undervisning
Undervisning
Leksehjelp
Leksehjelp
Om Romsenteret
Om Romsenteret

Astrofestivalen i bilder

Det var mørkt og kaldt ute. Planetene glødet svakt i tåka. Inne var det godt og varmt og mange fant veien til Romsenterets stand.

Astrofestivalen 2007 er et årvisst kulturarrangement på Blindern i Oslo. Mellom 5000 og 10 000 møter opp når mørket senker seg en søndag midt i november. De kommer for å oppleve astronomi og naturvitenskap på en annen måte enn på TV, på nett eller på skolen.

Satellitter gjør mer enn å fortelle GPSen hvor vi er. Foto: Norsk Romsenter

I år var den amerikanske astronauten Buzz Aldrin hovedtrekkplasteret. Han var det andre mennesket som satte føttene på månen 20. juli 1969. Den første var Neil Armstrong.

Mens Aldrin fortalte om månelandingen, var det mange som vandret ute og opplevde solsystemet på nært hold, i liten, men helt riktig målestokk. Når sola er på størrelse med en grapefrukt, blir vår egen planet omtrent så liten som et knappenålshode. Avstandene i solsystemet føles enorme og etterlater et inntrykk av at verdensrommet er tomt, mørkt og øde. Noe som i grunnen er ganske beskrivende.

Rommet er fullt av overraskelser og underlige tegn. Foto: Norsk Romsenter

Men inne var det godt og varmt. Norsk Romsenter stilte med egen stand og publikum ble overøst med milde gaver. Refleksbånd, hefter, 3D-briller, magasiner, penner og informasjon ble delt ut til dem som ville ha. Interessen for norsk aktivitet i rommet er stor, og mange fikk svar på ting de ikke ante at de lurte på.

En tur rundt på romstasjonen iført 3D-briller fra den europeiske romorganisasjonen ESA var nesten som å være der på ordentlig. Foto: Norsk Romsenter

Tegnebordet var høyt elsket av de små, men også av de litt større som satte pris på en stol mens papiret ble fyllt opp av astronauter og romfartøyer i ymse farger.

Skal astronautdrakten ha gul eller lysegrønne ermer? Foto: Norsk Romsenter



Min astronaut har blå drakt. Og jeg har blått refleksbånd fra Norsk Romsenter. Foto: Norsk Romsenter



Veggen fylles opp. Foto: Norsk Romsenter



Det meste i rommet har finere farger på tegnebrettet enn i virkeligheten. Foto: Norsk Romsenter

Da Erik Tandberg hadde spurt Buzz Aldrin om det meste ved måneferden, satte han seg ned og signerte sin egen bok "Romalderen".

Alle ville ha signatur og hilsen i boken fra Norges Mr. Space. Foto: Norsk Romsenter

Til slutt hadde ikke Erik Tandberg flere bøker igjen, og veggen var full av tegninger av astronauter i fancy drakter. Da var i grunnen det meste slutt, og alle gikk ut for å få med seg fyrverkeriet som satte punktum for Astrofestivalen 2007.

Til slutt var veggen full av fargelagte astronauter og raketter. Foto: Norsk Romsenter


Kontakt:
Marianne Moen, kommunikasjonssjef Norsk Romsenter, 22511817 / 48063743


Norsk Romsenter, Postboks 113 Skøyen, 0212 Oslo. Telefon: 22511800 Faks: 22511801
Besøksadresse: Norsk Romsenter, Drammensveien 165, 0277 Oslo

Nettredaktør: Christer Aasen
Ansvarlig redaktør: Marianne Moen
E-post: spacecentre@spacecentre.no
Copyright © 2006 Norsk Romsenter. Alle rettigheter forbeholdes.